Urzędowe czynności prawne typowego

ślubu kścielnego - konkordatowego.

1. Narzeczeni ustalają datę ślubu i rezerwują termin w kancelarii.

Można rok wcześniej, bo np. chcą zarezerwować salę na wesele.

2. Pierwsza rozmowa w kancelarii w celu spisania protokołu przed sakramentem małżeństwa:

Trzy pełne miesiące przed ślubem oboje zgłaszają się do kancelarii.

Zwyczaj jest taki, że to przygotowanie jest w parafii narzeczonej.

Prawo kościelne wymaga, aby była to parafia w której jedno z nich mieszka na stałe, tymczasowo, lub  co najmniej miesiąc – liczy się fakt zamieszkania a nie tylko zameldowanie.

Jeśli ślub ma być w zupełnie innej parafii to protokół jest spisany według podanych wyżej zasad i proboszcz udziela delegacji księdzu z innej parafii.

Na pierwszą rozmowę trzeba przynieść:

1. Dowód osobisty.
  2. Świadectwo chrztu (Metrykę Chrztu) – osoby, które chrzest miały w innej parafii niż pisany jest protokół muszą wcześniej udać się po świadectwo chrztu. Ważność świadectwa wynosi 6 miesięcy (liczy się do daty ślubu).
  3. Zaświadczenie z USC o stanie wolnym narzeczonych. Wydawane jest w miejscu zameldowania jednego z narzeczonych. Do USC muszą udać się razem. Ważność zaświadczenia wynosi 6 miesięcy i musi być ważne w dniu ślubu.
  4. Ostatnie świadectwo nauki szkolnej z oceną z religii– do wglądu.
  5. Świadectwo Katechizacji Przedmałżeńskiej– Kurs Przedmałżeński ( jeśli jeszcze nie ma, to można przynieść na 2-gie spotkanie)
  6. Trzeba mieć ustalonych świadków ślubu – imię, nazwisko i adres.

W czasie pisania protokołu przed sakramentem małżeństwa narzeczeni otrzymują:

1. Skierowanie do Poradni Rodzinnej na 3 spotkania,
  2. Skierowanie na Dzień Skupienia dla narzeczonych,
  3. Kartki do potwierdzenia spowiedzi,
  4. Zawiadomienie o wygłoszeniu zapowiedzi– dotyczy narzeczonych z innej parafii. Dotyczący narzeczony zanosi do swojej parafii i po 2 tygodniach powinien odebrać potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi.

Jeśli małżeństwo ma błogosławić ksiądz z poza parafii to wtedy trzeba ustalić.

Po rozmowie w kancelarii, najpóźniej miesiąc przed ślubem trzeba:

1. Poprosić Kościelnego o przygotowanie kościoła i obsługę zakrystii i ustalić kto i kiedy będzie dekorował kościół.
  2. Ustalić z Panią ubierającą kościół kwiatami, kto kupuje kwiaty i kto ubiera ołtarze kwiatami, które zostają na cały tydzień po ślubie.
  3. Poprosić Organistę o oprawę muzyczną. Można ustalić pieśni liturgiczne.

Nie ma już możliwości aby obsługę muzyczną wykonywały zespoły muzyczne czy soliści.

3.Druga rozmowa w kancelarii jest 2 tygodnie przed ślubem oboje zgłaszają się do kancelarii

Trzeba przynieść:

1. Potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi, jeśli było wydane zaświadczenie.
  2. Potwierdzenie spotkań w Poradni Rodzinnej.
  3. Potwierdzenie uczestnictwa w Dniu Skupienia dla Narzeczonych.

4.Ślub

Świadkowie i narzeczeni przychodzą do zakrystii przed ślubem podpisać Protokół i  Zaświadczenia do USC.

Muszą mieć:

1. Dowód osobisty – świadkowie.
  2. Obrączki ślubne.
  3. Kartki od spowiedzi narzeczonych.
  4. Jeśli są pamiątki do poświęcenia w czasie ślubu to wtedy poinformować.

Nowożeńcy otrzymują Zaświadczenia o zawarciu ślubu.

Fotograf ma obowiązek przedstawić upoważnienie do rejestrowania uroczystości religijnych.

Na terenie parafialnym przy kościele nie można używać konfetti.

W intencji małżeństw zawartych w bieżącym roku jest odprawiana Msza Św. w Niedziele Św. Rodziny – po Bożym Narodzeniu.

Wszystkie nietypowe sytuacje trzeba szczegółowo omawiać i ustalać z ks. proboszczem w momencie ustalania terminu ślubu.